Čokoládové zdobení

Čokoláda je skvělá věc, neznám nikoho, kdo by ji neměl rád. Existuje obrovské množství příchutí, od oříškové přes sušenkovou až k čokoládě plněné ovocnou náplní. Každý si může vybrat i obsah kakaa, který mu vyhovuje, některé firmy vyrábějí čokolády různě hořké, ale stále kvalitní, takové ovšem bývají trochu dražší.

Čokoláda není dobrá jen k mlsání, každý, kdo se trochu pohybuje v kuchyni, ví, že je to skvělá surovina k výrobě dezertů všeho druhu. A nesmíme zapomínat ani na to, že pomocí čokolády můžeme ozdobit různé řezy, dorty, poháry a jiné dobroty. Chcete zjistit, jak na to? Pak čtěte dál!

Pár slov úvodem

Také obdivujete ty krásně nazdobené dorty a zákusky, které se na vás smějí v cukrárně? Cena jejich luxusnímu vzhledu odpovídá, a přitom na tom zdobení není nic složitého. Každý může svým přátelům nabídnout ke kávě dezert, který vypadá jako od profesionálního cukráře, chce to jen trochu času a čokolády. Pro tyto účely je dobré používat opravdu kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa, jinak se budete při jejím rozpouštění jenom zlobit. K dostání jsou čokoládové polevy určené k převedení do tekutého stavu a následnému dalšímu použití, ty jsou k výrobě ozdob velmi vhodné. Nebojte se vyzkoušet různé značky, časem budete sami vědět, jaká čokoláda vám nejlépe vyhovuje.

Jak jsem již poznamenala, výroba čokoládového zdobení není nijak obtížná a zvládne ji každý průměrně zdatný člověk. Skvělé na čokoládových ozdobách je to, že se nemusí použít hned po svém vytvoření, ale můžeme jich vyrobit větší množství, někde je uskladnit a spotřebovat postupně.

Pro všechny, kdo mají zájem se naučit zdobení vyrábět, jsem vybrala několik základních postupů.

Obrázek

Hoblinky

100 g hořké čokolády si rozpustíme v kastrůlku a přidáme 20 g nutelly. Promícháme, vlijeme do připravené formičky (může to být jakákoliv

silikonová forma, na tvaru nám nezáleží) a necháme ztuhnout. Poté vyloupneme čokoládu z formy a na struhadle strouháme hoblinky. Ty díky nutelle zůstanou trochu měkké, jsou tedy poddajnější a také se krásně rozpouštějí na jazyku.

TIP: Pro delší hoblinky použijeme místo struhadla nůž.

Vějířky

Ustřihneme si obdélníček celofánu, velikost záleží čistě na nás. Na celofán naneseme trochu rozpuštěné čokolády a rozetřeme, ale ne po celé ploše obdélníku – asi jedna třetina delší strany musí zůstat čistá. Celofán s čokoládou v ruce skládáme do tvaru vějířku a na konci bez čokolády zajistíme kolíčkem na prádlo. Necháme čokoládu ztuhnout a potom velmi opatrně sloupneme celofán, který poté můžeme znovu použít na výrobu dalšího vějířku.

TIP: Místo celofánu můžeme použít transfer folii, po jejím sloupnutí zůstane na čokoládě hezký vzor. Vzorů je k dostání opravdu velké množství, stačí si vybrat.

Kornoutky

Z pečicího papíru si vystřihneme pravoúhlé trojúhelníky a jednu polovinu každého trojúhelníku pocákáme rozpuštěnou čokoládou, aby nám vznikla jakási pavučina. Pečicí papír stočíme do kornoutku tak, aby byla čokoláda uvnitř a konce pavučiny se dotýkaly. Zajistíme kolíčkem a necháme ztuhnout, potom kolíček odstraníme a papír opatrně rozbalíme. Získáme kornoutky z čokoládové sítě, které mohou někomu připomínat badmintonový míček.

TIP: Lepšího efektu dosáhneme, když na kornoutek použijeme hořkou i bílou čokoládu, bude tedy dvoubarevný.

Cákance

Tento postup je naprosto snadný, přesto výsledek dokáže ohromit. Rozpuštěnou čokoládu si nabereme na lžičku a kapeme ji na pečicí papír. Vytváříme takovou čokoládovou síť, můžeme postupovat systematicky do nějakých ornamentů, nebo rozlévat čokoládu „cik cak“. Po jejím ztuhnutí síť nalámeme na velikost, jakou potřebujeme. Takto vytvořené ozdoby můžeme zapíchnout do dortu nebo zákusku, velmi dobře vypadají taky na zmrzlinovém poháru vedle papírového paraplíčka.

TIP: Tento nápad si můžete ozvláštnit po vzoru Jamieho Olivera - ten čokoládu kape na pečicí papír vysypaný třtinovým cukrem, který předtím nechal přes noc nasáknout mátovým, mandlovým, vanilkovým nebo jiným extraktem. Čokoláda se na ochucený cukr nalepí, a když se do ní po ztuhnutí a nalámání zakousnete, krásně vám křupe mezi zuby a navíc skvěle chutná.

Kytičky z čokoládových pecek

V současné době je i v našich obchodech běžně k dostání čokoládová poleva ve formě malých peciček. Kdo je používá, jistě ví, že oproti běžným čokoládám mají jednu nespornou výhodu – rozpouštějí se mnohem rychleji. Použít se dají ale i k výrobě čokoládových kytiček, je to velmi snadné a rychlé. Na plechu vyloženém pečicím papírem vytvoříme kroužky vždy z pěti peciček a vložíme plech na chvilku do předehřáté trouby. Musíme dávat pozor, abychom ho tam nenechali příliš dlouho, čokoláda musí být rozehřátá, ale ne rozteklá, pořád musí držet tvar peciček. Když dosáhneme tohoto stavu, vyndáme plech z trouby a párátkem rozetřeme každou pecičku od okraje do středu, čokoládu ve středu potom párátkem stočíme do spirálky a položíme na ni lentilku. Takto vzniklé kytičky s barevným středem necháme ztuhnout.

TIP: Čokoládové kytičky jsou nejen hezkou ozdobou dortů, ale také skvělým dárkem pro všechny mlsné jazýčky.

Čokoládová modelovací hmota

Obrázek


S tímto jednoduchým receptem vytvoříme čokoládovou hmotu, ze které můžeme vymodelovat nejrůznější motivy. Práce s touto hmotou bude jistě bavit i naše děti. Tak jak na to?

Povaříme 30 g krystalového cukru s 30 ml vody, potom odstavíme z plotýnky a přimícháme 100 g sirupu (kukuřičný, agávový, javorový...). Zamícháme a necháme zchladnout na takovou teplotu, aby nás směs nepálila. Mezitím si rozehřejeme 300 g hořké čokolády na zhruba stejnou teplotu, jako má sirupová směs. Tu přilijeme k čokoládě a pořádně promícháme, potom směs vylijeme na pracovní plochu, na kterou jsme si předtím rozložili potravinovou folii, a necháme asi půl hodiny chladnout. Nyní hmotu rukama propracujeme a dále s ní pracujeme jako s marcipánem nebo fondánem.

TIP: Pokud si chceme vytvořit modelovací hmotu z bílé čokolády, budeme ji potřebovat větší množství (asi 500 g) a při jejím rozehřívání průběžně odstraňujeme lžičkou tuk, který se nám bude vylučovat.

Je libo motýlka, medvídka nebo třeba autíčko?

Z čokolády snadno vytvoříme obrys jakéhokoliv předmětu, květiny nebo zvířátka. Potřebujeme jen nějaký jednoduchý obrázek na papíře, vhodné jsou dětské omalovánky nebo šablonky pro malování barvami na sklo. Obrázek vložíme do silnějšího euroobalu nebo překryjeme pečicím papírem a zajistíme kancelářskými sponkami. Nyní už jen rozehřátou čokoládou obtahujeme obrys obrázku, poté necháme ztuhnout a z folie nebo pečicího papíru sloupneme čokoládovou ozdobu.

TIP: Pro „malování“ čokoládou jsou vhodné polevy v plastovém sáčku, do kterého po rozpuštění čokolády vystřihneme otvor a čokoládu rovnou používáme, nemusíme ji cpát do zdobících sáčků.

Čokoládová fotka

Podobným způsobem jako v předchozím návodu můžeme vytvořit dvoubarevné čokoládové fotky. Opět budeme potřebovat šablonku, tentokrát to však nebude obrys, ale fotka upravená tak, že obsahuje pouze černou a bílou barvu. Takto si můžeme fotky upravit v nějakém grafickém programu, kde nalezneme tuto úpravu pod pojmem „práh“. Pokud s počítačem nejste zrovna kamarádi, samozřejmě najdete spoustu takových obrázků na internetu. Obrázek si vytiskneme a vložíme do euroobalu nebo překryjeme papírem na pečení. Budeme používat rozpuštěnou hořkou a bílou čokoládu, další postup je asi zřejmý – hořkou čokoládou vybarvíme černé plochy, bílou zase ty bílé. Čokoládový obrázek necháme ztuhnout a potom sloupneme.

TIP: Obarvením bílé čokolády potravinářským barvivem získáme čokoládu jakékoliv barvy, můžeme potom vytvořit obrázky v různých barevných kombinacích, ne jenom hnědo-bílé.

Lenka Ambrožová